مزوتراپی

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک روش جدید درمانی است که در آن دارو قسمتهای مختلف پوست تزریق میشود .در واقع برای انجام بعضی از کارهای درمانی نیاز است که داروهای مورد نظر خورده بشود و پس از طی مسیر هضم و جذب به موضع مورد نظر برسد و تاثیر نماید. در این میان مثلا مقادیر درمانی باید بیشتر از حد مورد نظر باشد که با توجه به پخش شدن در کل بدن مقدار لازم جهت اثرگذاری در پوست یا عضو مورد نظر در حد کفایت باشد.

مثلا داروی ال کارنیتین که مخصوص لاغری است وقتی میل میشود در کل بدن روی تمام چربی ها اثر میگذارد درحالیکه بیمار فقط  در ناحیه پهلوها دارای تراکم موضعی چربی است و نیاز ندارد از کل بدن چربی سوزی داشته باشد.بهترین راهکار این است که داروی مورد نظر به صورت موضعی در ناحیه بافت چربی تزریق گردد و باعث چربی سوزی در ان ناحیه بشود.

مواد مورد استفاده در مزوتراپی از کیفیت بسیار عالی و بالایی برخوردار است و هیچ گونه عارضه ای در هنگام تزریق نداریم.

موارد کاربرد مزوتراپی

  1. کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان فتادگی های پوست
  2. درمان سلولیت و چاقی های موضعی
  3. رفع پف دور چشم و تیرگی های اطراف چشم
  4. درمان ملاسما و لک های حاملگی و لک های صورت
  5. درمان ریزش مو و تقویت موی سر
  6. رفع غبغب زیر چانه و گردن و زیر فک
  7. درمان استریا (ترک خوردن پوست بعد از حاملگی ها یا چاقی و لاغری متناوب)

آیا مزوتراپی یک روش درمانی دایمی است؟

خیر این روی موقتی است و نیاز به تکرار در دفعات تعیین شده توسط پزشک دارد، مثلا طی دو یا سه جلسه تقریبا ریزش مو بطور کامل قطع میشود و با تکرار چند جلسه دیگر رشد موها تقویت شده و در مواردی شاهد رشد مجدد موها هستیم.

عوارض مزوتراپی

درصورتی که مواد دارویی مورد استفاده از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار باشد و تاریخ انقضای انها سررسید نشده باشد مشکل خاصی ندارد.
در بعضی از موارد پیش میاید که افراد به بعضی از مواد دارویی حساسیت نشان میدهند که اغلب تبیعی است و با استفاده از یک داروی ضد حساسیت این مورد مرتفع میگردد.
در هنگام تزریق درد و سوزش مختصر داریم، گاهگاهی در محل تزریق کبودی های کوچک و مختصر ناشی از خونریزی های زیر پوستی داریم که اغلب در مواردی که شما یک تزریق ساده مثل تزریق آمپولهای تقویتی دارید  پیش می آید.

مزوتراپی مو

مزوتراپی و تقویت موی سر (جلوگیری از ریزش موی سر)

ریزش موی سر علل مختلفی دارد استرس، عدم خواب مناسب و کافی  و عدم استفاده از مواد معدنی و ویتامینهای لازم، تغذیه بد، علل هورمونی، ارث و ژنتیک، عدم رعایت صحیح بهداشت، … در بعضی موارد که استرس خیلی شدیدی وجود دارد ریزش های موی سر به طور یک منطقه با شدت ریزش زیاد است که به نام ریزش موی سکه ای مشهور است.در کلیه موارد ریزش موی سر، کمک به ضخیم شدن ساقه موها و حتی رویش مجدد موی سر میتوانیم از مزوتراپی کمک بگیریم.

 

در مواد موجود در مزوتراپی موی سر، انواع ویتامین های گروه C ,ویتامین های گروه  B، جین سینگ، کافیین و موادی که باعث افزایش گردش خون ناحیه موی سر میشوند موجود است. این مواد به طور طبیعی از طریق تغذیه، انواع لوسیون ها و شامپوها به ریشه مو ی سر رسانده میشودولی غلظت انها کم است مخصوصاً در حالتیکه از طریق خوراکی رسانده بشود، درحالیکه در روش مزوتراپی به واسطه تزریق مستقیم این مواد در لایه های پوست در نزدیکی ریشه موی سر، غلظت این مواد چندین برابر حالت قبل میباشد و یک حالت  تقویت کنندگی شدید داریم که طی 14 الی 40 روز از تزریق اول اثرات اولیه شامل کاهش یا قطع شدن ریزش موی سر را شاهد هستیم البته برای کاهش یا قطع کامل ریزش موی سر بهتر است 3 جلسه متوالی به فواصل 10 الی 14 روز تزریقها انجام بشود و متناسب با میزان شدت کمبود مواد موردنیاز ریشه مو جوابگیری متفاوت است .اما بعد از حداکثر 3 جلسه رضایت مندی خوبی در بیماران شاهد هستیم .در خیلی از موارد با همراهی قرص های مولتی ویتامین حاوی سنتروم، B6 عمس و روی اثرات درمانی بسیار عالی تری داریم. ضخیم شدن و قطور شدم ساقه مو و افزایش رشد طولی مو نیز در موارد متعددی گزارش شده است که همگی دلیل به تقویت قوی عالی ریشه مو دارد. پس از نتیجه گیری کامل توصیه میشود هر 6 ماه یکبار مجدداً مزوتراپی بصورت تک جلسه ای تکرار بشود.

در موارد کاشت مو ی سر، قبل از کاشت موی سر توصیه میشود محل بانک مو که قرار است از آن ناحیه برداشت مو انجام بشود با جلسات مزوتراپی تقویت گردیده و پس از کاشت موی سر، محل جدید مجدداً توسط موی سر تقویت گردد که ریشه موی جدید استحکام داشته باشد. البته در محل موی کاشته شده توصیه میشود از ترکیب مزوتراپی و پی آر پی کمک گرفته بشود.

مزوتراپی و لاغری و کاهش وزن

برای کاهش وزن راه های مختلفی مورد نظر است مهمترین عامل کنترل و مدیریت سطح دریافت کالری و میزان مصرفی کالری است. اما بعضی مواقع تجمع چربی در نقاط خاصی از بدن بیشتر و فشرده تر است. مثلا در ناحیه خارجی و پشت رانها که براثر نشستن های طولانی و فشار به لایه های لایه های چربی میزان خونرسانی این نواحی کمتر میشود و باعث فشرده شدن لایه های چربی و ایجاد حالت سلولیت است.

 

برای از بین بردن چربی در کل بدن باید مقادیر زیادی مواد چربی سوز از طریق خوراکی وارد بدن بشود درحالیکه شاید افراد فقط در ناحیه خاصی از بدن دچار تجمع چربی باشند بوسیله مزوتراپی میتوانیم مواد مورد نظر برای چربی سوزی را در موضع تعریف شده با مقدار مورد نظر وبا عمق مناسب آن تزریق کرده و با تکرار دفعات و استفاده مکمل از دستگاه های لاغری موضعی مثل آر-اف و کاویتیشن میتوانیم بهترین نتیجه را کسب نماییم. در مواضعی که سلولیت داریم چون میزان خونرسانی و عروق خونی کم است طبیعتاً رسیدن مواد چربی سوز از طریق گردش خون به این نواحی به سختی صورت میگردد، درحالیکه به وسیله مزوتراپی میتوانیم این مواد را سریعتر به ناحیه مورد نظر انتقال بدهیم.

مزوتراپی و جوانسازی و لیفت صورت

برای جوانسازی پوست صورت و کاهش مسیر پیری راههای مختلفی پیشنهاد شده است ولی یکی از مهمترین روشها رساندن مواد مقوی و مغذی پوست به عمق مورد نظر است .این مواد که اغلب ترکیبات حاوی ویتامینهای مختلف است به صورت معمول در غذای روزانه افراد موجود است ولی وقتی در کل بدن منتشر میشوند در حد ناچیزی از ان به پوست تعلق میگیرد.

 

در مزوتراپی این مواد مورد نظر در لایه مربوطه تزریق میگردد و باعث میگردد مسیر جوانسازی پوست با سرعت بیشتری انجام شود. همچین افرادی که یک بار عمل جراحی لیفت صورت انجام داده اند پس از مدتی پوست شل میشود و امکان انجام جراحی مجدد ندارند درحالیکه در مزوتراپی شما میتوانید جلسات مختلف و متفاوت عمل مزوتراپی را تکرار نمایید. برای جوانسازی پیشنهاد میشود مزوتراپی با روشهای دیگر مثل پی آر پی و رادیوفرکوﺋنسی (RF) ترکیب گردد تا اثرات حاصله بهتر و مشهودتر باشد.

مزوتراپی دور چشم

 

به جرأت میتوان گفت انجام خیلی از اعمال زیبایی در ناحیه صورت با حساسیت و دقت فراوانی در ناحیه چشم در نظر گرفته میشود همچنین به خاطر احتمال انتشار مواد به حفره چشم محدودیت استفاده از مواد مختلف  در این ناحیه وجود دارد، نازکی پوست این قسمت از علل مهم دیگر حساسیت بالای ای قسمت محسوب میشود. مزوتراپی برای تیرگی دور چشم و پف زیر چشم دارای اثرات عالی و خوبی است ولی تکرار ان نیز مهم است.

مزوتراپی لک های صورت

در اغلب صورت های بانوان که امور احتیاطی پیشگیرانه مثل استفاده از ضد افتابهای مناسب یا رطوبت رسانهای عمقی را استفاده نمیکنند و یا بصورت نامشخص تحت عنوان لک های بعد از حاملگی در ناحیه گونه و سایر نقاط صورت یا بدن تیرگی هایی بصورت متمرکز یا پراکنده ایجاد میشود که به عنوان  یک معضل و مشکل درمانی در شاخه پوست و زیبایی جلوه میکند. مزوتراپی ضد لک با تزریق مواد حاوی حل کننده های این تیرگی ها در لایه های زیرین پوست، طی چندین جلسه باعث محو کامل این لک ها و تیرگی های  پوستی میشود البته از نظر علمی سلولهای زیرین پوست که عامل تولید ماده تیرگی یا همان ملانین هستند باید طی فرایند مناسبی کنترل بشوند و این کار شاید چندین ماه زمان نیاز داشته باشد ولی پس از یک دوره درمانی مزوتراپی جلوه ظاهری لک ها از بین میرود و افراد میتوانند به زندگی عادی خودشان ادامه بدهند و در طی زمان مناسب تحت درمان عمقی و اساسی لک صورت قرار بگیرند.

مزوتراپی و درمان استریا و استرچ مارک

استریا و استرچ مارک بر اثر کشش زیاد پوست ایجاد میشود براثر حاملگی و یا چاقی های زیاد لایه ها ی پوستی براثر فشار زیاد از هم گسیخته میشود و در لایه درم دچار از هم گسیختگی ساختار کلاژن و الاستین میشود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست میدهد برای کمک به درمان باید در عمق این شیار ها مواد مقوی مثل هیالورونیک اسید، کلاژن و ویتامین C تزریق کرد همچنین رطوبت رسانها و ترمیم کننده های قوی که باعث بازسازی بهتر موضع میشوند .باید توجه داشت درمان ترکیبی شامل میکرودرم ابریژن های عمیق، مزوتراپی رادیوفرکوﺋنسی و میکرونیدلینگ اثرات درمانی را به شدت افزایش  میدهد.

مزولیفت یا مزوتراپی رفع چین و چروک پوست

در این روش از خواص مزوتراپی برای کاهش چین و چروک و افزایش الاستیسیته و خاصیت کشسانی پوست کمک گرفته میشود در نتیجه میزان چین و چروک به شدت کاهش میابد و پوست ناحیه صورت و گردن از حالت شلی و افتادگی درامده و به اصلاح لیفت میشود برای درک بهتر این موضوع مثالی را برایتان شرح میدهم. یک قطعه کش را در نظر بگیرید، روز اول تولید این قطعه دارای خاصیت کشسانی  و کشش خیلی خوبی است  به مرور زمان براثر کشش زیاد و گرما حالت شل و افتاده پیدا میکند، این حالت هم دقیقا برای پوست اتفاق می افتد در این موقع با استفاده از روشهای اصولی باعث ترمیم شبکه داربستی پروﺘﺋینهای کلاژن و الاستین میتوانیم خاصیت ارتجایی و کشسانی پوست را به حالت طبیعی نزدیکتر نماییم البته نباید انتظار داشت که مثل حالت سالم و کامل اولیه تبدیل بشود ولی تغییرات بهبودی بسیار بسیار عالی و معجزه آسا است مخصوصا اینکه از همراهی F R های استاندارد مواد لازم جهت تنظیم رشد سلولهای اپیدرمی، کمک جهت ترمیم ساختار کلاژن و الاستین، آنتی اکسیدان های قوی و کمک به جریان خون موضعی را دارا هستیم.

 

مزو پی آر پی  چیست ؟ جهت آشنایی کامل با اثرات مفید پی آر پی و نقش مکمل آن با مزوتراپی کلیک بفرمایید