رفع ترک های شکم

پوست بدن از لایه های مختلفی ساخته شده است و متناسب با نقاط مختلف بدن دارای ضخامتهای متفاوتی است.

مثلا پوست ناحیه پلک یکی از نازکترین و پوست ناحیه پاشنه پا یکی از  ضخیم ترین نواحی محسوب میشوند.

 

بعضی نقاط پوست تحت کشش است مثل نزدیک مفاصل و در بعضی نقاط دیگر پوست اغلب ثابت و تحت کشش نیست به همین دلیل در نقاطی که پوست تحت کشش و فشار است جنس پوست طوری است که خاصیت کشسانی و ارتجاعی بیشتری دارد.

 

اما در نقاطی مثل سطح شکم که جزو نقاط کشش یا فشار نیست سطح پوست برای حالت نرمال طراحی شده است ، اما به دلایل مختلف از جمله حاملگی ، چاق شدن سریع و شدید و سایر عوامل ،  کشیدگی پوست زیاد میشود و این در حالی است که پوست فرصت جبران و ساخت لایه های خود را ندارد.

 

پوست ازشبکه هایی از رشته های پراکنده و گسترده از پروتئین تشکیل شده است که تحت عنوان کلاژن و الاستین نامیده میشوند. فشاربه پوست ، خطوط صورتی و موازی در سطح پوست ایجاد می کند. در ابتدا که ترکها ایجاد میشوند چون هنوز میزان جریان خون در لایه های عمقی زیاد است به رنگ صورتی است ولی به مرور میزان فشار بیشتر شده و کاهش خون رسانی باعث میشود رنگ این ترکها از صورتی به رنگ سفید تغییر کند و حالت ماندگار شود.

 

مهمترین علل ایجاد ترک  های پوستی چیست؟

دو دسته علت اصلی وجود دارد، داخلی و خارجی

 

علل داخلی شامل کاهش میزان توانایی پوست جهت ترمیم نواحی مختلف در زمانیکه تحت فشار قرار میگیرند است که میتواند به علت کمبود املاح و ویتامینهای مختلف باشد.

 

ولی علل خارجی شامل فشارهای مستقیم روی پوست در ناحیه مورد نظر است که البته میتواند بصورت موقت باشد ولی خیلی شدید باشد. مثلا در ایام حاملگی میزان فشار تحمیلی در واحد زمان ( چند ماه آخر) خیلی زیاد است و پوست فرصت ترمیم و سازگاری نسبت به این تغییرات راندارد، اما وقتی که ختم حاملگی داریم ، فشار خارجی به پوست متوقف میشود و در این ایام فرصت مناسبی است که سریعا ترمیم نواحی آسیب دیده شروع بشود.

 

یکی از مهمترین علل خارجی ایجاد ترکهای پوستی ، افزایش وزن بصورت شدید طی زمان کوتاه است که البته در این حالت بر خلاف دوران حاملگی که بیشتر ترکها در نواحی شکم است،در سایر نواحی بدن مثل رانها ، اطراف باسن، اطراف بازوها و سینه ها هم دیده میشوند ، که البته به شدت و عمق ترک های ایجاد شده در ایام حاملگی نیست ولی دارای سطح وسیع و گستردگی زیادی در نقاط مختلف بدن است.

 

روشهای درمان ترکهای پوستی شکم:

دو دیدگاه مهم وجود دارد:

1- پیشگیری از ایجاد ترکهای پوستی

2- درمان ترکهای پوستی در مقاطع زمانی مختلف.

 

A – درمورد پیشگیری باید به این نکات کاملا دقت بشود:

چند ماه قبل از شروع حاملگی حتما از مکملهای ویتامین های گروه B ، C، E ومواد معدنی که شامل منیزیم ، روی و سلنیوم است استفاده شود. این مورد بسیار بسیار مهم است یعنی از چند ماه قبل از ایجاد فاشر بر سطح پوست به صورت درونی ذخیره مواد اولیه مورد نیاز برای ترمیم لایه های پوست که در آینده ای نه چندان دور تحت فشار و آسیب قرار میگیرند ، افزایش پیدا کند و در واقع هر چه میزان توانایی پوست برای ترمیم آسیب ناشی از فشار و کشش بالاتر باشد، میزان تخریب لایه های پوست کمتر میشود. اما از زمانی که ایام بارداری شروع میشود و پوست تحت فشار قرار میگیرد باید مواد مورد نیاز جهت ترمیم سطح پوست را تامین کنیم . چند روش بسیار  موثر عبارتند از:

 

  • روغن جوانه گندم : حتما روزانه 1 الی 2 مرتبه به صورت آرام و چرخشی در سطح پوست از این روغن مالیده شود، روغن جوانه گندم حاوی مواد پروتئینی بسیار عالی جهت ترمیم لایه های آسیب دیده پوست می باشد.
  • ویتامین c : این ویتامین یکی ازمهترین مواد اولیه های موجود در بدن برای ساخت کلاژن و الاستین است. با مصرف انواع مرکبات و میوه وسبزیجات و مصرف ویتامینهای خوراکی حاوی ویتامین c می توانیم میزان لازم از این ویتامین را به بدن خود برسانیم.

 

  • روغن شترمرغ: این روغن بکی از موثرترین محصولات جهت پیشگیری از ایجاد ترکهای شکم است. این محصول حاوی ترکیبات نزدیک بدن است و بسیار مناسب برای ترمیم پوست است. یعنی حداقل هر شب یکبار قبل از خواب از این روغن روی پوست مالیده شود.

 

  • ترکیبات حاوی اسید هیدروکسی که بهترین و ایمن ترین مواد از این گروه آبلیموی تازه است . منظور آب لیموترش تازه است نه بعضی از مواد تولید شده صنعتی که در اثر  گذر زمان از  میزان کیفیت اثرشان کم می شود. یعنی روزی یک بار چند قطره روی پوست مالید شود.

 

  • ویتامین E : روزانه یک عدد کپسول حاوی ویتامین E روی پوست مالیده شود که بسیارعالی در پیشگیری از ایجاد ترکهای شکمی موثر است.

 

درمان ترکهای شکمی در مراحل اولیه ویا طولانی:

اگر ترک های شکمی (استریا) در مراحل اولیه ایجاد شده باشد یعنی صورتی رنگ باشد میتوان از کرمهای ویژه و روشهای تحریک کلاژن سازی پوست استفاده بشود. یکی از نکات مهم استفاده ار دستگاه های لیزر CO2 فرکشنال یا RF فرکشنال سوزنی ویا میکرونیدلینگ است.

 

اما اگر ترک های شکمی قدیمی وچند ساله باشد یعنی رنگ آنها سفید باشد ، ابتدا باید با روشهای یاد شده قبلی شروع به تحریک و آماده سازی بافت مورد نظر کرد تا آرام تغییرات ترمیمی شروع شود و به رنگ صورتی تبدیل بشود .

 

از این مرحله به بعد باید مسیر درمان را به گونه ای پیش ببریم که بتوانیم ترمیم لایه های پوستی را تشدید کرده و بتوانیم لایه های آسیب دیده قدیمی را سریع تر ترمیم کنیم.