رادیوفرکوئنسی امواج الکترو مغناطیسی کنترل شده و بی خطری هستند  که با تجمع در بافت مورد نظر باعث ایجاد گرما میشوند . یکی از نکات مهم درمورد دستگاههای رادیوفرکوئنسی که بصورت خلاصه بنام آراف خوانده میشوند،این است که امواج بصورت قطب مثبت و منقی منتقل میشوند و تحت عنوان تک قطبی _ دو قطبی و چند قطبی مشهورهستند .

این امواج از یکطرف وارد بدن میشوند و از طرف دیگر بدن خارج میشوند و د رطی مسیری که داخل بافت درجریان هستند باعث ایجاد گرما میشوند.

 

هرچه بافت بیشترگرم شود اثرات درمانی آن بیشترنمایان میشود که متناسب با مسیر درمانی مورد نیاز انتخاب نوع آراف متفاوت است.

بطور کلی آراف ها تحت سه گروه منوپولار (تک قطبی)  بای پولار(دوقطبی)  و مولتی پولار(چند قطبی) تقسیم بندی میشوند که البته منظور،نوع ومسیر ورود وخروج جریان رادیو فرکوئنسی ازبافت است . درواقع دستگاه ثابت است ولی هندپیس ها متفاوت هستند.

در حالت منوپولار یک قطب دستگاه که در سطح پوست قرار دارد انرژی را وارد بدن میکند و قطب دوم که به صورت یک صفحه در طرف دیگر بدن قرار دارد مسئول جذب انرژی خروجی از بدن است.

در این حالت انرژی بسیار زیادی در عمق بافت بدن ایجاد میشود که برای لاغری و از بین بردن چربیهای زیر پوست بسیار مفید است . البته در حین کار کردن باید هر چند وقت یکبار صفحه قرار داده شده زیر بدن جابجا بشود که باعث ایجاد سوختگی در آن ناحیه نشود.

در حالت بای پولار روی هندپیس دو قطب مثبت و منفی وجود دارد و امواج همان لحظه که از یک قطب وارد بدن میشوند از قطب دیگر از سطح بدن خارج میشوند. پس بیشتر امواج به صورت یک ناحیه متمرکز در لایه های میانی و سطحی پوست اثر میگذارد . این حالت بصورت همزمان برای لاغری  و سفت شدن پوست موثر است.

در حالت مولتی پولار یا چند قطبی امواج از یک قطب وارد بدن میشود و از طریق چند قطب از بدن جذب میشود در این حالت عمق نفوذ به مراتب کمتر میشود و بیشترین اثر  در سطح پوست است و بیشتر باعث لیفت و سفت شدن پوست میگردد.

پس به صورت خلاصه اگر از سیستم تک قطبی استفاده کنیم بیشتر باعث ایجاد گرمای عمقی میشود و اگر از سیستم چند قطبی استفاده کنیم بیشتر باعث ایجاد گرمای سطحی میشود.

نکته مهم اینجاست که گرمای حدود ۵۰ الی ۶۰ درجه باعث از بین رفتن سلول های چربی میشود که بهترین روش برای ایجاد لاغری است همچنین در این دما باعث تحریک ساخت کلاژن و الاستین توسط سلولهای فیبرو پلاست در لایه میانی پوست میشود.

این پروتئین ها مثل داربست عمل کرده و باعث افزایش قدرت کشسانی پوست میشود در نتیجه خاصیت سفت کنندگی به پوست داده میشود و باعث رفع شلی و افتادگی پوست میشود.

در دستگاههای پیشرفته رادیوفرکوئنسی از سیستم سرماساز سطحی استفاده میشود تا لایه سطحی پوست خنک بماند و فقط لایه دوم گرم بشود . این کار از ایجاد سوختگی جلوگیری می کند. و همزمان اثر گرمایی آن باعث ایجاد لیفتینگ پوست می شود .

در انواع مختلف دستگاه های موجود در زمینه رادیوفرکوئنسی ((آر اف )) میزان انرژی متفاوت است و نکته مهم این است که بتوانیم انرژی گرمای مناسب به همراه سرمای لازم جهت جلوگیری از ایجاد سوختگی پوست را به بافت مورد نظر برسانیم.

 

بهترین اثرات و فواید درمانی  رادیوفرکوئنسی ((آر اف))

۱_ رفع چین چروک پوست

۲_ سفت کردن پوست بدن و صورت

۳_ لاغری و تناسب اندام بدون خونریزی

۴_ افزایش گردش خون زیر پوستی

۵_ کمک به تنظیم ترشح چربی زیر پوست صورت و کاهش منافذ باز پوست

۶_  افزایش شادابی و سلامتی پوست صورت

۷_ کمک به جوانسازی عمقی پوست صورت

۸ _ کمک به ترمیم لایه های عمیق اسکار های پوستی