لیزرموهای زائد

هیرسوتیسم یا موهای زائد به رشد موهای انتهایی بدن و با الگوی مردانه در نواحی حساس به هورمون های جنسی است که در بدن خانمها رشد میکند . این نواحی از بدن خانمها یا دارای موهای نازک است و یا اصلا مویی ندارد . شایعترین نواحی عبارتند از پشت لبها و اطراف چانه و سینه و شکم و پشت بدن. ایجاد ظاهر ناخوشایند در چهره و اندام بانوان باعث میشود که خانمها در محیط های اجتماعی دچار اضطراب شده و ازینکه دیگران به صورت آنها خیره شوند احساس بدی پیدا میکنند.

میزان شیوع هیرسوتیسم در حدود ۷ الی ۱۵ درصد زنان است و حدود ۵ درصد از بانوان در سن بارداری از ابتلا به آن رنج میبرند .معمولا پس از بلوغ ایجاد میشوند و بوسیله انواع مختلفی از داروها و غیر طبیعی بودن هورمون های بدن و بعضی از غدد سرطانی تشدید میشوند. نژاد افراد و فاکتورهای وراثتی هم میتوانند باعث تشدید بروز موهای زائد و ایجاد هیرسوتیسم در بدن خانمها بشود.

 

یکی از راه های موثر در درمان هیرسوتیسم استفاده از لیزر درمانی است. همینطور در رفع موهای زائد بدن نیز می توان از لیزر موهای زائد بدن بهره جست.

پیشرفته ترین دستگاه لیزر الکساندرایت 2020 بنام کوترا یا الکس سرد مشهور است

 

لیزر مو چیست و چگونه کار می کند؟

لیزر مو روشی جدید و نسبتا دایمی برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد. موهای بدن دارای رنگ دانه هایی هستند که ملانین

نام دارد این رنگدانه ها در سطح پوست بدن نیز وجود دارد و متناسب با تراکم و تعداد این رنگدانه ها در سطح پوست ۶ مدل تیپ پوستی داریم که تیپ پوستی شماره یک شامل افراد بسیار سفید پوست است و تیپ پوستی شماره ۶ شامل افراد سیاه پوست کامل هستند و در این میان متناسب با درجه تیرگی پوست افراد درجات مختلفی به انها داده میشود. دستگاه های لیزر استاندارد با

تاباندن امواج نوری تنظیم شده به سطح پوست و نفوذ این امواج تا عمق ۴ الی ۵ میلیمتر باعث میشود که این امواج جذب پوست و جذب تار مو بشود همزمان باعث گرم شدن پوست و گرم شدن تار مو میشود. اما با توجه به زیاد بودن مقدار ملانین در تار مو میزان

گرم شدن تار مو و ریشه آن خیلی بیشتر است و به همین دلیل خیلی خوب باعث سوختن و از بین رفتن فولیکول مو میشود. بدین ترتیب مو از بین رفته و دیگر رشد نمی کند.

 

کدام بخش های بدن را می توان لیزر زد؟

در چه مناطقی از سطح پوست بدن می توان لیزر درمانی را استفاده کرد؟ چه جاها و قسمت هایی از پوست بدن قابل لیزر زدن است؟ از بین بردن موهای زائد بدن در چه بخش هایی قابلیت استفاده را دارد؟

به دلیل تنوع دستگاه های لیزر تمام نواحی بدن قابل درمان می باشند. نواحی عمده عبارتند از:
صورت (شامل پشت لبها – چانه و گردن – گونه ها – دور ابرو – پیشانی – گوش) – سینه – وسط سینه – شکم – پشت – زیر بغل – ساعد – بازو – شانه ها – ساق پا – ران – کشاله ران و …

انواع لیزر موهای زائد

بسته به نوع دستگاه، نوع پوست، نژاد افراد و میزان بودجه و امکانات هر فرد می توان از انواع مختلف لیزر موهای زاید جهت از بین بردن موهای زائد بدن بهره جست.
در این بخش به معرفی و مقایسه دستگاه های لیزر رفع موی زائد می پردازیم :

 

دستگاه لیزر IPL
که نسل قبلی تر دستگاههای Elight می باشند، کارایی کمتر، درد ، سوختگی و عدم رضایت بیمار درهنگام کار و عدم کارآیی برای تمامی تیپهای پوستی از اشکالات عمده آنها می باشند، لذا استفاده از RF بای پولاردر دستکاههای Elight در مقام مقایسه با IPLها که فاقد آن می باشند علاوه بر رفع موارد فوق، موجب افزایش اثر بخشی اعمال مختلف به خصوص Hair Removal و Skin Rejuvenation، کاهش جلسات درمانی بیمار و رفع عوارض ناخواسته IPL ها می شود.

 

دستگاه لیزر ND-YAG
لیزر مناسب جهت کلیه تیپ های پوستی به خصوص، پوست های تیره می باشد .نکته مهم اینست که این مدل از لیزر توانایی رسیدن به عمیق ترین لایه پوست و از بین بردن عروق خون رسان به ریشه مو را دارا است . که قطعی ترین روش از بین بردن موهای بدن این سیستم است . بسیار کارآمد و موثر است . اغلب دستگاهای پیشرفته امروزی مجهز به دو سیستم لیزر الکساندرایت و ان دی یاگ هستند  که بتوانند مکمل هم در درمان باشند .  که پیشرفته ترین دستگاه از این خانواده فوتونا نام دارد .

دستگاه لیزر الکساندرایت
لیزر انتخابی برای نژاد سفید اروپائی و ایرانیان سفید (تیپهای پوستی یک و دو) می باشند لذا اگر فرد اندکی سبزه باشد احتمال ایجاد عارضه پوستی از جمله سوختن پوست و تغییر رنگ ان به سمت ایجاد لکه های قهوه ای رنگ و حتی بدتر از آن بی رنگ شدن (سفید شدن) بسیار زیاد می باشد که متاسفانه اغلب دائمی می باشد.

جدیدا در دستگاه های لیزر الکساندرایت در کمپانی های مشهور و دارای تیم های فنی و علمی پیشرفته، این مشکل به شکل بسیار خوبی برطرف شده است به این صورت که تنظیم انرژی متناسب با میزان تیرگی پوست افراد تغییر میکند و از روشهای سرما دهی بسیار قوی برای خنک کردن موضع استفاده میشود که مشکل ریسک سوختگی به حداقل ممکن می رسد .

پس با دستگاه های پیشرفته الکسانداریت به شرط استفاده کردن از این تکنولوژی، می توانیم برای تمام تیپ های پوستی روشن تا تیره هم استفاده بشود. نکته مهم این است که فقط به سال تولید که توسط شرکت ها اعلام می شود اکتفا نکنید مثلا دستگاه مدل 2018 است ولی این تکنولوژی را ندارد.

 

 

دایود لیزر
دایود لیزر با تکنولوژی های جدید آن دستگاه بسیار مناسبی و عالی برای تیپهای مختلف پوست است . کاملترین و موثرین طول موج برای تاثیر عالی روی ملانین موجود در ریشه مو که باعث سوختن دائمی آن میشود توسط دستگاه دایود با طول موج ۸۰۸ نانومتر ایجاد میشود . از نظر تاثیر گذاری قطعی و طولانی مدت دایود لیزر استاندارد پیشرو و پرچمدار عرصه دستگاههای لیزر موههای زائد است و تمام مراکز تحقیقاتی دنیا با اعلام این موضوع به بهترین بودن این دستگاه اعتراف دارند .

درصورت تنظیم صحیح و اصولی میزان انرژی توسط پزشک میزان تاثیر پذیری لیزر موهای زائد میزان برگشت موهای زائد بعد از دوسال کمتر از ۵ الی ۷ درصد است و این یعنی فوق العاده بودن اثرات لیزر میباشد

یکی از مشکلات استفاده از لیزر دایود درد آن است که این موضوع در مورد دستگاههای قدیمی وجود دارد ولی در دستگاهای نسل جدید بدون درد بودن لیزر دایود ثابت شده است

 

دستگاه ایلایت
از ترکیب سیستم نوری آی پی ال پیشرفته به همراه سیستم رادیو فرکوئنسی برای از بین بردن موهای زائد بدن کمک میگیرد.
هنگام تابش نورهای فشرده قوی به سطح پوست و رسیدن آن به به ریشه موها جهت گرم کردن و سوزاندن فولیکول مو. همیشه این احساس خطر وجود دارد که گرمای تولید شده در سطح پوست ایجاد سوختگی بشود از طرفی اگر میزان سطح انرژی توسط نور فشرده شده به حد کافی نباشد امکان نتیجه گیری بسیار کم میشود برای حل این مسئله از چندین تکنولوژی منحصر به فرد استفاده شده است که باعث شده این دستگاه جز دستگاههای موثر قرار میگیرد

 

 

نکات قبل از لیزر مو

حداقل به مدت دو هفته قبل از انجام لیزر موهای زائد استفاده از روش های موبری که باعث آسیب به ریشه مو میشوند مثل اپیلاسیون با مومک را باید قطع نمایند و فقط از تیغ های ژیلت استفاده نمایند.

یک روز قبل از انجام لیزر موهای ناحیه مورد نظر کاملا تراشیده شود نکته خیلی مهم هنگام تراشیدن مو اینست که موها در جهت رویش اصلاح شود زیرا اگر برخلاف جهت موها تراشیده شوند باعث ایجاد جوش های ریز و التهابات پوستی میگردد که این مورد باعث ایجاد درد هنگام لیزر میشود اگر بعد از انجام لیزر دچار التهاب یا قرمزی شدید روی نواحی مربوطه پماد کالاندولا استفاده نمایید که سریعا باعث کاهش التهاب میشود .
هنگام انجام لیزر نیز محل مورد نظر باید کاملا شسته شده و هرگونه ماده آرایشی از سطح پوست کاملا پاک بشود .
افرادی که دچار فشارهای عصبی ناراحتی های روحی و اضطراب بیش از حد میباشد و یا دارای خواب مناسبی نمی باشند. نسبت به افراد عادی درجه حساسیت این افراد نسبت به درد متفاوت است لذا پیشنهاد میشود یک ساعت قبل از انجام لیزر یک عدد قرص کلرودیازپوکساید ۵ یا ۱۰ میلی گرمی مصرف نمایند . روز انجام لیزر بهتر است استحمام نمایند.
قبل از انجام لیزر درمانی می بایست موارد زیر در فرد متقاضی انجام لیزر پوست مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرند :

 

وجود اختلالات هورمونی و علائمی که به نفع آنها وجود دارد (مثل نامنظمی سیکل قاعدگی، ریزش موی سر، جوشهای مکرر صورت و سابقه نازایی):

از آنجا که اختلالات هورمونی در بسیاری از بیماران پرمو دیده می شود حتما بیمار باید از این جهت بررسی شود و گرنه درمان با لیزر تاثیر نداشته و به درازا خواهد کشید.

 

مصرف بعضی داروها که میتوانند منجر به رویش موهای زائد شوند:
کورتونها، هورمونها و مینوکسیدیل این داروها باعث رشد موهای زائد می شوند. در این بیماران لیزر اثر مناسب را نخواهد داشت.

 

وجود بعضی بیماریها مثل پسوریازیس، لیکن پلان، ویتلیگو (برص):
در این بیماران احتمال پیدایش ضایعات در محل لیزر وجود دارد.

سابقه اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید (گوشت اضافه محل عمل):
انجام لیزر در این بیماران احتمال دارد ،سبب ایجاد اسکار هیپرتروفیک شود و بهتر است انجام نگیرد.

 

سابقه تبخال مکرر:
در این بیماران از ۲۴ ساعت قبل تا یک هفته بعد از لیزر باید داروهای ضدتبخال مثل آسیکلوویر استفاده شود.

 

سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی:
در صورتی که بیمار جوش چرکی یا هر کانون عفونی دیگری در محل لیزر مو داشته باشد باید تا زمان درمان آن عفونت لیزر به تعویق بیفتد.

برنزه بودن (tanning):
به هر روشی که فرد باعث برنزه شدن پوست خود شده باشد، اعم از آفتاب گرفتن یا سولاریم، احتمال سوختگی پوست و ایجاد لک به دنبال لیزر بسیار زیاد است. در این بیماران بهتر است درمان تا زمان از بین رفتن رنگ به تعویق بیفتد و در این مدت بیمار از ترکیبات ضدلک و ضدآفتاب استفاده کند.

 

وجود تاتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر:
از آنجا که انجام لیزر مو می تواند باعث کمرنگ شدن این ضایعات شود باید از قبل به بیمار در مورد این مسئله تذکر داد.

مصرف ایزوترتینویین (نوعی ترکیب vita مثل راکوتان که برای درمان جوشهای مقاوم به کار میرود):
اگر بیمار از این دارو استفاده می کند چون باعث حساس شدن شدید پوست به نور لیزر و افزایش احتمال سوختگی و اسکار و لک میشود حداقل ۶ ماه باید لیزر مو را به تعویق انداخت.

مصرف داروهای حاوی طلا:
این داروها در بعضی بیماران رماتیسمی به کار می روند و نباید در این بیماران لیزر انجام داد.

سابقه بیماریهایی مثل لوپوس:
این بیماریها پوست را به نور حساس می کنند و بهتر است لیزر در آنها انجام نشود.

بارداری:
هرچند که هیچ مدرکی دال بر صدمه به جنین در لیزر مو وجود ندارد اما بهتر است در بیماران باردار لیزر را به تعویق بیندازیم.

نکات بعد از لیزررفع موهای زائد

بعد از انجام لیزر فقط به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قرمزی خیلی مختصری در محل فولیکول های مو در زیر پوست داریم که ناشی از سوختن ریشه موها در فولیکول ها است و نیاز به انجام کار خاصی نیست و خودش طی چند دقیقه برطرف میشود.

در فواصل لیزر درمانی که معمولا ۴ تا ۶ هفته یک بار صورت می گیرد به بیمار توصیه میشود که موها را کاملا سطحی و با تیغ یا ریش تراش بتراشد. موکدا توصیه می کنیم که در فواصل بین جلسات لیزر مو خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه به هر شکلی نظیر بند انداختن و یا استفاده از مومک و .. پرهیز گردد. چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبر منجر به کاهش تاثیر لیزر درمانی و عدم حصول نتیجه مناسب خواهد شد. از

بین بردن موهای زائد دارای اصول و قواعدی است که با رعایت آن می توان نتیجه بهتر و مطلوب تری بدست آورد.

عوارض لیزررفع موهای زائد

دستگاه های لیزر مو با گرم کردن ریشه مو موجب از بین رفتن آن می شوند اما نکته مهم اینجاست که ایا این گرمایی که جذب میشود میتواند برای پوست مضر باشد و ایجاد سوختگی کند ؟
در جواب باید بگوییم متناسب با رنگ پوست میزان عوارض نیز متفاوت است .در افراد خیلی سفید پوست میزان جذب نور توسط رنگدانه های پوستی خیلی خیلی کم است و تقریبا خطر سوختگی پوستی نداریم ولی در افراد با رنگ پوست متوسط که تقریبا اکثر ایرانیان را شامل میشود خطر سوختگی داریم . در افراد سیاه پوست که ۱۰۰% ایجاد سوختگی میکند.

از طرفی اگر کار توسط تیم پزشکی ماهر انجام نشود حتما مخاطرات جدی در کمین بیماران است به عنوان مثال در نواحی زیر بغل و کشاله ران و نواحی تناسلی بطور معمول تیرگی پوست بیشتر از سایر نواحی بدن است که این مساله حتما باید مورد توجه درمانگر باشد و یا اینکه افراد از داروهای خاصی استفاده میکنند که انجام لیزر برای آنها بسیار مخاطره امیز است مثلا مصرف کورتون ها یا داروهای ضد جوش و آکنه.

برای اینکه امکان انجام کار لیزر برای بیماران با خطر کمتری انجام بشود روز به روز دستگاه های پیشرفته ای به بازار ارائه میشود. یکی از مهمترین مشخصه های دستگاه های نسل جدید استفاده از سیستم های خنک کنندگی خیلی قوی است که سطح پوست را خنک کرده و مانع از سوختن پوست میشود.

 

همچنین وقتی سطح پوست کاملا خنک میشود و احساس درد ناشی از تابش نور لیزری خیلی خیلی کمتر میشود و انجام یک پروسه درمانی لیزر موهای زائد برای افراد فوق العاده آرام و قابل تحمل میشود. شاید شنیده اید که افراد با انجام لیزر رفع موهای زائد احساس درد و سوزش و حتی سوختگی در نواحی مختلف بدن داشته اند و علاوه بر اینکه نتایج خوبی ازین روش نگرفته اند همچنین از ادامه انجام این کار منصرف شده و دیگر این روش را به کسی پیشنهاد نمیکنند.

 

قیمت لیزررفع موهای زائد

قیمت لیزر مانند هزینه ی هر خدمات دیگری برای طیفی از مشتریان از اهمیت خاصی برخوردار است. تلاش ما بر این بوده که کیفیت و قیمت خدمات لیزر را در محدوده مناسبی نگهداریم تا رضایت شما مشتریان عزیز را جلب کنیم. در جدول زیر هزینه ی مربوط به خدمات ما به تفکیک اعضای بدن آورده شده است. برای کل بدن تخفیف در قیمت لیزر موهای زائد درنظر گرفته شده است.

لیست قیمت