جوش صورت 

یکی از زجر آورترین رخدادهای از بین برنده زیبایی پوست افراد محسوب میشود که به ناگاه صبح پس از بیدار شدن از خواب و دیدن صورت خود در آینه با نمایان شدن یک عدد از این مهمان های ناخواسته در ناحیه پیشانی ،اخم بر ابروهای شما غالب میشود.

برای درک بهتر مسیر درمان جوش صورت ابتدا بهتر است در مورد علل ایجاد جوش صورت کمی بیشتر اطلاعات کسب نمایید.
جوش صورت به یک ضایعه برجسته و ملتهب و گاهی عفونی (سرسفید)در نقاط مختلف صورت،سینه،سرشانه و پشت گفته میشودکه در اغلب موارد بصورت چرکی و سفید رنگ است.

 

در واقع در سطح پوست ماده ای چرب مانند ،توسط غدد چربی تولید میشود که سبوم نام دارد،این مواد از درون غدد تولید کننده چربی پس از ساخته شدن در کیسه ایی ذخیره شده و آرام آرام وارد فضای مجاری ومنافذ پوست میشود هرچقدر از نظر ژنتیکی فرد دارای پوست چرب تری باشد یعنی میزان تولید این ماده بیشتر است. میزان تولید سبوم در آقایان بیشتر از خانمها است.

 

در بدن آقایان و خانمها یک هورمون جنسی وجود دارد به نام تستوسترون ، که میزان آن در آقایان چندین برابر خانمها است. این هورمون توسط یک آنزیم به نام ۵ -آلفاردوکتاز تبدبل به یک ماده جدید به نام دی هیدروتستوسترون میشود که این ماده جدید بصورت فزاینده ای باعث تولید چربی در غدد زیرپوستی میشود.

 

در این میان اگر مسیر خروج چربی از پوست که همان منافذ پوست گفته میشود باز باشد،در هنگام خروج سبوم از لایه های عمقی به سمت لایه های سطحی ،آرام آرام درمعرض هوای بیرون ،سبوم اکسید شده و بصورت جوش سرسیاه نمایان میشود ،اما اگر بواسطه عوامل التهابی و غیره منافذ خروجی سبوم تنگ تر و حالت بسته شدن داشته باشد باعث غلیظ شدن و سفت شدن سبوم در درون مجرا میشود و مسیر خروجی بسته میشود. در این میان بواسطه وجود باکتری های مختلف در سطح پوست و شروع مسیر التهابی و عفونی ناشی از رشد باکتری ها،منافذ به حالت متورم و سفید رنگ در می آیند که معمولا نمای ایجاد شده همان نمای جوش صورت است.

 

سوالی که اینجا مطرح میشود این است که عوامل اصلی ایجاد کننده جوش صورت کدام است؟
واقعیت اصلی این است که چون عوامل مختلفی درمسیر ایجاد جوش صورت دخیل هستند نمیتوانیم به صورت مشخص و واضح اعلام کنیم کدام عامل اصلی است ،بلکه تاثیر چندعامل باهم باعث شروع و ماندگاری این مسیر میشود.

 

 

مهم ترین عامل ، افزایش میزان چربی پوست است که معمولا در ایام بلوغ اتفاق میافتد و تحت تاثیر هورمونهای جنسی زیاد میشود به همین دلیل طی این ایام که میزان جوش های بدن بیشتر میشود تحت عنوان جوش غرور یاد میشود.
عامل مهم دیگر بسته شدن مسیر خروجی سبوم در سطح پوست است که همان منافذ پوست نامیده میشود ویک عامل مهم بسته شدن منافذ پوست، استفاده از مواد آرایشی چرب و سنگین است.

 

عامل دیگر عفونت و التهاب ، وجودباکتری های موجوددر سطح پوست و قرارگیری روی سبوم است بنابراین رعایت بهداشت سطح پوست خیلی مهم است.
عامل بعدی تحریک عصبی واسترس است که باعث ترشح شدن هورمونهای مربوطه میشود و این هورمونها باعث افزایش تجزیه چربی سطح پوست می شوند و کمک به چرب تر شدن پوست می نماید.

 

درمان جوش صورت :
یک عامل موثر و غیر قابل انکار در تشدید جوشهای صورت مصرف مواد غذایی است بعضی از مواد غذایی در میان طب سنتی دارای طبع گرم هستند مثل اغلب آجیل ها،خرما،گردو و فلفل و غیره.
این مواد غذایی در بدن باعث افزایش ایجاد انرژی شده و به همراه آن باعث افزایش میزان تولید هورمونهای جنسی میشوند که این عامل طبق توضیحات گفته شده قبلی باعث تشدید میزان چربی زیر پوست وافزایش جوش صورت میشود .همچنین مصرف انواع فست فودها بخاطر داشتن مواد مضر برای بدن باعث تحریک ترشح هورمونها وتجمع سموم در لایه های مختلف پوست و تشدید مسیر تولید جوش صورت میشوند.

 

نکته درمانی بسیار مهم :
آبرسانی عمقی به پوست صورت باعث افزایش خروج و دفع سبوم تولید شده و کمک به پاکسازی عمقی منافذ پوست میشود . به همین خاطر یکی از مهم ترین عوامل کمک به درمان سریع جوش صورت استفاده از روشهای آبرسانی عمقی پوست صورت است.

 

هدف اولیه از درمان جوش صورت بهبود وضعیت ظاهری فرد است ولی مهمترین نکته جلوگیری از عمیق تر شدن و تشدید جوش و جلوگیری از ایجاد جای جوش است .  در صورتیکه جای جوش ایجاد شده باشد باید با روشهای مختلف ترکیبی آنرا درمان کنیم .

برای آشنایی با روشهای درمان جای جوش  کلیک بفرمایید