میکرودرم ابریژن

لایه برداری مکانیکی یا میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن چیست؟ پوست سالم دارای لایه سطحی بنام اپیدرم است. این لایه از قسمت های پایین ترش که حاوی سلولهای سالم میباشد تشکیل شده است و به مرور که به سمت لایه های سلولی سطحی نزدیک میشویم قسمت های پوست حالت خشک شده و کراتینه شده پیدا میکند. این لایه سطحی، بصورت سلولهای مرده از پوست جدا شده و میریزد. دستگاه میکرودرم ابریژن یک دستگاه مکنده است که با فشار منفی و خلاء، هوا را از درون یک لوله بسمت داخل جریان میدهد. همزمان پودرهای کریستالی از جنس اکسید آلومینیوم نیز از طریق مجاری نازک انتهای تحتانی لوله مربوطه و نزدیک سطح پوست، به سطح پوست پاشیده میشود. این برخورد پودر های کریستالی با سطح پوست، باعث تراشیده شدن آرام لایه شاخی و مرده سطح پوست وسپس مکیده شدن آن توسط سیستم خلاء پمپ مربوطه برای دستگاه میشود و درواقع مثل نوعی سمباده زدن برسطح چوب باعث پاکسازی و تمیزی و شفافیت پوست میشود. میکرودرم ابریژن با این ساختار ساده و موثرش میتواند به راحتی سطح پوست را بطور کامل از وجود لایه سلولهای شاخی مرده پاک کرده و بطور چشمگیری باعث ایجاد جلای پوستی بشود.

موارد کاربرد میکرودرم ابریژن

برخی از موارد کاربرد این روش عبارتند از:

 1. پاکسازی پوست صورت و بدن و کمک به افزایش شفافیت پوست
 2. برطرف کردن چین و چروک های ظریف پوست
 3. کمک به برطرف شدن لک های ناشی از افزایش سن
 4. کمک به درمان استرچ مارک یا استریای سطح پوست ناشی از تغییرات حجم و کشیدگی پوست براثر حاملگی یا چاقی های شدید پوستی
 5. کمک به درمان منافذ باز صورت
 6. کمک به درمان اسکارها، جای جوشهای قدیمی و محل بخیه ها
 7. کمک به خروج موهایی که زیر پوست رشد میکنند
 8. افزایش گردش خون زیرپوستی بواسطه خلاء ایجاد شده و افزایش سوخت و ساز لایه های پوستی

موارد منع استفاده

در موارد زیر استفاده از میکرودرم ابریژن ممنوع است:

 1. آکنه فعال و جوشهای چرکی ترشح دار
 2. بیماریهای ویروسی فعال، تبخال، هرپس سیمپلکس فعال
 3. اگزما های پوستی
 4. سرطان پوست
 5. افرادی که دیابت کنترل نشده دارند و احتمال ایجاد خراشهای پوستی و عفونت زیاد باشد
 6. استفاده کننده از داروهای رقیق کننده خونی

مزایای میکرودرم ابریژن

 • درمان با میکرودرم ابریژن هیچگونه خطری برای افراد ندارد لذا میتواند با آرامش کامل و با رعایت اصول بهداشتی لایه سطحی پوست را تمیز کرد.
 • زمان زیادی جهت انجام آن نیاز نیست و به راحتی توسط پرسنل آموزش دیده قابل انجام است.
 • نیاز به استفاده از داروهای تزریقی یا بی حسی موضعی ندارد.
 • قبل از انجام این امور درمانی نیاز به دریافت آزمایشهای خاصی نیست.
 • اغلب دستگاه ها پرتابل و قابل حمل بوده و امکان استفاده از آن در محلهای مختلف میباشد.
 • نسبت به سایر روشهای مختلف برای زیبایی پوست ارزان قیمت تر است.

نکات مهم قبل و بعد از انجام میکرودرم ابریژن

قبل از انجام میکرودرم بهتر است چند روز از کرم های مرطوب کننده بیشتر استفاده کنند که هنگام لایه برداری بهتر سطح شاخی جدا بشود.
هنگام انجام میکرودرم بهتر است هیچ نوع ماده آرایشی روی پوست نباشد.
بعد از انجام میکرودرم ابریژن بهتر است از کرم های ضدآفتاب بدون رنگدانه و بدون روغن با SPF بالای 50 تا 70 استفاده شود.
نکته مهم پس از انجام میکرودرم، سطح پوست به مقدار بسیار بسیار زیاد آمادگی جذب مواد مختلف را دارد. یعنی استفاده از مواد آرایشی رنگی مثل انواع کرم پودرها یا حتی ضد آفتابهای رنگی باعث افزایش جذب این مواد میشود. یعنی افزایش احتمال ایجاد لک و کدورت پوستی، پس استفاده ار این گونه مواد بطور مطلق و 100% ممنوع است!

اثرات عمقی و ماندگار روی پوست

درصورتیکه میکرودرم ابریژن اصولی و با رعایت موازین علمی بطور مکرر هر 28 روز یکبار انجام بشود میتواند در پوست تغییرات زیر را ایجاد کند:

 1. تمیز کردن و پاکسازی پوست: که این نتیجه دقیقا بعد از انجام یک میکرودرم ابریژن خوب و کامل مشهود است.
 2. کمک به بازسازی پوست: با انجام مداوم میکرودرم ابریژن و افزایش جریان خون به پوست سبب تسریع در تولید سلولهای جدید پوست و خونرسانی بیشتر میشود که موجب افزایش طراوت و شادابی پوست میگردد.
 3. افزایش تولید کلاژن و الاستین: با انجام مداوم میکرودرم ابریژن کلاژن سازی در لایه درم پوست تحریک شده و افزایش پیدا میکند و باعث میشود قوام پوست بهتر شود.
 4. کاهش چین و چروک و خطوط ظریف: به علت افزایش گردش خون پوستی و افزایش میزان ساخت پروتئینهای لایه درم و افزایش رطوبت پوست میزان چین و چروک پوستی خیلی خوب بهبودی نشان میدهد که طی چندین جلسه درمان این تغییرات قابل مشاهده است.
 5. کاهش منافذ بزرگ پوست: با افزایش جریان خون زیر پوستی و افزایش فعل و انفعالات شیمیایی و تخلیه مواد از لایه های پوستی، منافذ پوستی تمیز شده و کمک به کوچکتر شدن منافذ پوستی میکند.
 6. کاهش میزان اکنه و جوش های پوستی: پس از انجام میکرودرم ابریژنهای مکرر و تمیز شدن پوست و کاهش سطح چربی پوستی، میزان جوشهای زیر پوستی و آکنه های مقاوم به درمان کمتر میشود. همچنین از تعداد این جوشها کاسته شده و از طرفی میزان بهبودی این جوش ها نیز بیشتر میشود.
 7. ترمیم جای جوش و اسکارهای پوستی : به علت ترمیم بالای پوست بعد از انجام میکرودرم ابریژن اسکار های پوستی خیلی زودتر ترمیم شده و درنتیجه ظاهر پوست های آسیب دیده سریعتر به حالت نرمال نزدیک میشود. ترمیم جای جوش های قدیمی جزء اثرات عالی استفاده از میکرودرم ابریژن های حرفه ای است. البته اگر در کنار این روش از سایر روشهای  کمکی هم استفاده نمایید اثر درمانی بهتری گرفته می شود.
 • لازم به ذکر است که مصرف همزمان مولتی ویتامینهای حاوی سلنیوم برای بازسازی پوست تاثیر بسیار مهمی دارد.