مزوتراپی یک نوع روش درمان دارویی است که می­تواند به شما کمک کند بدون استفاده از روش­های جراحی جهت کاهش چربی­های موضعی بدن و درمان انواع سلولیت نواحی مختلف بدن و همچنین بسیاری ضایعات دیگر اقدام نمائید.
هرچند که این روش بیش از ۵۰ سال است که در اروپا و مخصوصاً کشور فرانسه بکار گرفته می­شود ولیکن در برخی کشورها از جمله کشور خودمان کاربردهای درمانی مزوتراپی اخیراً مورد استفاده قرار می­گیرد، بطور مثال پزشکان کشور آمریکا از سال ۱۹۹۹ این روش درمانی را جهت درمان بیماران خود انتخاب نموده­اند.
مزوتراپی تکنیکی است که بوسیله آن مقادیر کمی از داروها، ویتامین­ها و مواد مکمل به داخل چربی و یا یکی از لایه های پوست به نام مزودرم (mesoderm) ترزیق می­شود.
مزوتراپی اصالتاً برخاسته از کشور فرانسه می­باشد و نخستین بار آقای دکتر مایکل پیستور (Dr.Michael pistor) در سال ۱۹۵۲ این روش درمانی را ابداع نمود و متوجه شد که وقتی مقادیر کمی از داروها در منطقه­ای از پوست به لایه مزودرم تریق می­گردد باعث افزایش جریان خون در این منطقه و بهبود تخلیه لنفاوی و حل شدن چربی­های موضعی و از بین رفتن بافتهای همبند سفت شده در این مناطق می­گردد و از سال ۱۹۵۲ تاکنون نزدیک به ۱۵۰۰۰ پزشک در سراسر جهان این روش را جزو روشهای درمانی منتخب خود بکار می­برند.
در برخی بیمارانی که برای عمل لیپوساکشن انتخاب گردیده ­اند مزوتراپی می­تواند بعنوان یک روش درمانی جایگزین و غیر جراحی انتخاب شود.
مزوتراپی نه تنها در درمان چاقی­های موضعی و سلولیت (نمای پوست پرتقالی) نواحی مختلف بدن می­تواند نقش مؤثری داشته باشد بلکه می­تواند در درمان سایر موارد نیز تأثیر بسزایی داشته باشد که از جمله آنها می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. پیشگیری از افتادگی و پیری زودرس پوست صورت گردن و اندام ها (در سنین جوانی)
  2. لیفتینگ و جوان سازی پوست صورت و کاهش چین و چروک های ریز
  3. کاهش ریزش مو و تقویت رشد مجدد موها
  4. برطرف کردن پف زیر چشمها که ناشی از تجمع چربی می باشد.
  5. کاهش خطوط ناشی از حاملگی بر روی پوست شکم (strech marks)
  6. رفع غب غب

عوارض : بطور کلی مزوتراپی بعنوان یک روش ایمن و کم خطر درمانی در نظر گرفته می­شود و نیازی به بستری در بیمارستان یا بی هوشی و یا حتی بی­حسی موضعی ندارد و درد ناشی از انجام تزریقات بسیار جزئی و کاملاً قابل تحمل می­باشد.